Yok, yanlış okumadınız, başlık doğru ve bu bir film repliği değil.

Ona sert bir tokat atmanı istiyorum! Bir dahaki sefere sana vurmasına izin vermemeni ve vurabildiğin en sert şekilde ona patlatmanı istiyorum, çünkü ben her zaman senin yanında olmayacağım.

 

Bunlar, 2 Temmuz pazar günü, Göztepe 60. Yıl Parkı’nda, yaklaşık 4 yaşlarında bir çocuğun annesi tarafından sinirli bir biçimde kurulan cümleler. Ben de şans eseri orada bulunduğum için mecburen kulak misafiri oldum. Ufaklık, çocuk parkında, bir oyuncağın merdiveninde annesine doğru üzgün, utangaç ve ağlamaklı bir biçimde bakarken annesi bu kelimelerle oğluna önemli bir yaşam dersi veriyordu. Ebeveyn deneyimlerinden yararlanmayı çok faydalı bulduğum için hemen kulak kabarttım tabii 🙂

Kendini niye savunmuyorsun, sen de patlatacaksın!

 

Çocuk bu laflardan ne anladı bilemiyorum, yüzündeki ifadeyi kelimelere dökmek çok güç. Bir süre sonra sahneye iki küçük çocuk daha girdiğinde annenin yaklaşımı biraz daha ilginçleşti.

Ne oldu, niye geldiniz? Benden size söylemesi bir daha ona vurursanız pişman olacaksınız, çünkü o da size vuracak!

 

Çocuklar önce utanıp sıkılır gibi yaptılar (yaşlar en fazla 5) sonra da geldikleri gibi gittiler.

Yukarıdaki sahnede çocuklar tüm bu olan bitenden nasıl bir yaşam dersi çıkardı bilemiyorum ama ben korktum, evet, endişeyle karışık bir korkuydu. Erden’i düşündüm, benzer bir durumda Erden’e “vur, sen de daha şiddetli patlat” filan dediğimi düşündüm. Erden’in yüzünün alabileceği ifadeyi hayal ettim, sonra nedensiz ve anlamsız bir biçimde bağırarak “abbiiii” deyişi geldi aklıma. Korkum hemen dağıldı, gülmeye başladım.

Sanırım çocuk yetiştirmek konusunda hem çocuklardan hem deneyimli (!) ebeveynlerden öğrenecek çok çok çok şey var.